Oddział PTTK Rabka

Szlaki TurystyczneKomunikat GPN

Logo GPN Logo PPN

Poręba Wielka dnia 04.11.2016

Szanowni Państwo
Turyści odwiedzający
Gorczański Park Narodowy

Komunikat

W związku z panującymi warunkami atmosferycznymi informujemy, że niektóre szlaki biegnące przez teren Parku lub wzdłuż jego granic są mokre i błotniste.

Szczególnie trudne warunki panują na czerwonym głównym szlaku beskidzkim – na odcinku pomiędzy Starymi Wierchami a Turbaczem, gdzie droga grzbietowa jest pokryta grubą warstwą błota. Dodatkowym utrudnieniem może być prowadzona zrywka drewna z lasów spółek i prywatnych, które zwożone jest do wsi Obidowa. Planując marsz wymienionym odcinkiem zalecamy zaplanowanie dwukrotnie zwiększonego czasu przejścia niż przy warunkach normalnych.

Dyrekcja
Gorczańskiego Parku Narodowego
Utrudnienia

Rabka Zdrój to nie tylko znane uzdrowisko dziecięce, ale także baza wyjściowa do turystycznych wycieczek po Gorcach i Beskidzie Wyspowym. Spacery lub wędrówki po bliższej lub dalszej okolicy ułatwiają szlaki turystyczne, mające swój początek w uzdrowisku lub stanowiące fragmenty szlaków dalekobieżnych (przebieg szlaków zaznaczono na poniższym fragmencie planu miejscowości).

Punkt wyjścia na szlaki przy skrzyżowaniu ulic Chopina i Orkana /obok Parku Zdrojowego/.

W związku z utrudnieniami w rejonie Grzebienia od 28 maja 2012 zmieniony został przebieg szlaku czarnego oraz niebieskiego. Szlak czarny do Mszany Dolnej prowadzi teraz przez Słone, wschodnim stokiem Grzebienia - nie wchodzi na szczyt. Szlak niebieski został poprowadzony ulicą Kościuszki na przeł. pod Grzebieniem. Obecnie przez szczyt Grzebienia nie prowadzi żaden szlak turystyczny, bardzo prosimy o wędrówkę wyznaczonymi szlakami. Życzymy dobrego odpoczynku w otoczeniu pięknej gorczańskiej przyrody.

W związku z przebudową "Zakopianki" w rejonie Lubonia Małego, na szlaku niebieskim Luboń Wielki - Jordanów występują utrudnienia, za które przepraszamy.
Szlaki Turystyczne prowadzące z Rabki-Zdrój

Ikona mapy
Szlak czerwonyCzerwony - Główny Szlak Beskidzki
Trasa szlaku: Rabka-Zdrój - Maciejowa - Bardo - Stare Wierchy - Groniki - Obidowiec - Turbacz 1311 m.
Długość: 17-18 km
Czas przejścia: w podejściu 6.30 godziny, w zejściu 5.00 godziny, różnica poziomów 825 m.
Na trasie warto zobaczyć:
Szczyt Maciejowej 814 m  widok na Rabkę i Beskid Wyspowy, narciarski wyciąg orczykowy, po 15 minutach drogi bacówka PTTK na polanie Przysłop 852 m wybudowana w latach 1975-77 stąd widok na Tatry, Beskid Wyspowy i Babią Górę.
Stare Wierchy 998 m schronisko PTTK im. Cz.Trybowskiego wybudowane w latach 1972-74 widok na Tatry i kotlinę nowotarską tu wchodzimy w rejon Gorczańskiego Parku Narodowego.
Obidowiec 1106 m w lewo odchodzi zielony szlak turystyczny przez Suchorę do Koninek, idąc dalej napotykamy po lewej stronie linię ambon skalnych oraz pomnik na miejscu katastrofy samolotu w dniu 23 maja 1973 r.
Turbacz 1311 m najwyższy szczyt Gorców, wierzchołek pokryty lasem przysłaniającym widoki. 10 minut poniżej szczytu okazałe schronisko PTTK im. Wł. Orkana oraz budynek Ośrodka Kultury Turystyki Górskiej PTTK działający od 1980 r.

Szanowni Turyści. Uprzejmie informujemy że od września 2013 roku zmieniony jest przebieg szlaku czerwonego na odcinku Jordanów - Skawa. Szlak ten prowadzi teraz przez Wysoką. Tak więc idąc od strony Bystrej w Jordanowie skręcany w prawo w kierunku kościoła. Zmiana ta będzie uwzględniona na nowych mapach turystycznych tego rejonu.

Trasa szlaku: Rabka-Zdrój - Zbójecka Góra - Skawa Dolna - Wysoka - Jordanów.
Długość: 14 km
Czas przejścia: w obie strony po ok. 3.00 godziny,
Na trasie warto zobaczyć:
Widoki na Tatry, Beskid Żywiecki, Beskid Wyspowy i Gorce. Jordanów - miasto odznaczone Krzyżem Grunwaldu III klasy za walkę obronną w 1939r.
Z Jordanowa na Babią Górę odcinek szlaku głównego przebiega przez: Bystrą, Cupel, Halę Krupową, Policę, Krowiarki, czas przejścia tej trasy ok. 10 godz.
Szlak niebieskiNiebieski -
Trasa szlaku: Rabka Zdrój - Olszówka - Poręba Wielka - Koninki - Turbacz (schr.).
Długość: 18 km.
Czas przejścia: w podejściu 6-7 godz. (suma podejść 975 m), w zejściu 5-6 godz. (suma podejść 160 m).
Na trasie warto zobaczyć:
Z Rabki do Koninek to spacer przez niewysokie wzniesienia, wśród pól i lasów z możliwością oglądania ciekawych panoram Gorców, Beskidu Wyspowego oraz Beskidu Żywieckiego. Odcinek trasy z Koninek do schroniska na Turbaczu to podejście zalesionym grzbietem przez obszar ochrony ścisłej Gorczańskiego PN (częściowo odcinkiem ścieżki edukacyjnej „Dolina potoku Turbacz”).

Trasa szlaku: Rabka Zdrój - Rabka Zaryte - Luboń Wielki 1022 m.
Długość: 8 km.
Czas przejścia: w podejściu około 2.30-3 godz. (suma podejść 650 m), w zejściu około 2-2.30 godz. (suma podejść 130 m).
Na trasie warto zobaczyć:
Na trasie z Rabki Zdrój do Rabki Zaryte w pobliżu Królewskiej Góry – wieża widokowa. Z Zarytego początkowo doliną Rolskiego potoku, a przed wejściem na teren lasu – widoki na Gorce i Beskid Wyspowy.
Szlak niebieskiZielony -
Trasa szlaku: Rabka-Zdrój - Potok Luboński - Luboń Wielki 1022 m.
Długość: 8.5 km.
Czas przejścia: w podejściu 3.45 godziny, w zejściu 3.30 godziny, różnica poziomów 472 m.
Na trasie warto zobaczyć:
Trasa biegnie doliną potoku Lubońskiego oraz lasem przeważnie liściastym do schroniska PTTK na Luboniu Wielkim im. St. Dunin-Borkowskiego.
Schronisko wybudowane 1931 roku, było bazą partyzantów w czasie II wojny światowj.
Wieża przekażnikowa telekomunikacji wybudowana w roku 1961 na potrzeby mistrzostw świata FIS-1962 obecnie służy dla potrzeb telewizji.
Szlak niebieskiŻółty -
Trasa szlaku: Rabka - Piątkowa / kościółek pod wezwaniem św. Krzyża /
Długość: 5 km
Czas przejścia: w podejściu 1.40 godziny, w zejściu 1.10 godziny, różnica poziomów 164 m.
Na trasie warto zobaczyć:
Kościółek pod wezwaniem św. Krzyża przy szosie Kraków - Zakopane poniżej szczytu Piątkowej / Krzywoń / wybudowany w roku 1757 spalony 2.10.1994 r. odbudowany i konsekrowany w dniu 9.06.2002 r.
Poniżej kościółka 150 m przy szosie źródełko "Pociesznej Wody" pod wielkimi jesionami. Miejscowa ludność wierzy w właściwości lecznicze źródełka.
Można skorzystać z lokalnej komunikacji autobusowej w stronę Rabki, Zakopanego i Krakowa.
Szlak czarnyCzarny - szlak im. Elfrydy Trybowskiej i Juliana Tolińskiego
Trasa szlaku: Rabka Zdrój (Park Zdrojowy) - Przeł. pod Grzebieniem (610 m) - Skalisne - Raba Niżna - Potaczkowa (746 m) - Podobin - Adamczykowa (611 m) - Mszana Dolna (Park Miejski).
Długość: 16 km.
Czas przejścia: z Rabki Zdrój do Mszany Dolnej około 4 godz. (suma podejść 500 m), ze Mszany Dolnej do Rabki Zdrój około 4 godz. (suma podejść 600 m).
Na trasie warto zobaczyć:
Na całej trasie malownicze widoki na wzniesienia Gorców i Beskidu Wyspowego, a także widoki na Babią Górę i Pasmo Polic oraz Tatry. Na Potaczkowej (746 m) metalowy krzyż milenijny postawiony w 2000 roku.Rabczańskie Szlaki Turystyczne
Więcej informacji pod adresem:
34-700 Rabka - Zdrój
ul. Piłsudskiego 1
tel/fax.(0-18) 267 73 17