Z życia Oddziału

Tu już byliśmyTeatr SYRENA


plakat spektaklu

ZAPRASZAMYZakończenie sezonu 2011


Koło Terenowe i Koło Przewodników PTTK
PTTK ODDZIAŁ RABKA
zaprasza na zakończenie sezonu
turystycznego w górach na


H A L I   K R U P O W E J

W programie Msza Św. w Kaplicy na
Okrąglicy


w dniu 02.10.2011r. /niedziela/


PROGRAM: Wyjazd 02.10.2011r.o godz.800 - Parking PTTK ul. Piłsudskiego 1.
Trasa piesza : Sidzina Wielka Polana przez Psią Doline na Halę Krupową, przejście na Okraglicę /1239m.n.p.m./ Czas przejścia ok. 2,5h .Uczestnictwo we Mszy Św. w Kaplicy M.B.Opiekunki Turystów na Okrąglicy o godz. 12,oo . Zejście szlakiem zielonym do Domu Wczasów Dziecięcych w Sidzinie.
Organizator - Komisja Turystyki Górskiej Oddział Krakowski PTTK .


ZAPRASZAMY58 Młodzieżowy Zlot Turystyczny


Znaczek 58 Zlotu

58 Młodzieżowy Zlot Turystyczny im. Elfrydy i Czesława Trybowskich
pod patronatem Wójta Gminy Lipnica Wielka

W dniach 21-24 września 2011 r.
Z zakończeniem w Lipnicy Wielkiej - Przywarówka na Polanie Stańcowa.

Udział w Zlocie zgłosiło 13 drużyn z 12 szkół- łącznie 198 uczestników , którzy pokonali trasy od 1 do 3 dniowych. Po raz pierwszy w Zlocie brała udział drużyna kolarska z SKKT PTTK „Rajdowa Wiara” przy Zespole Szkoły Podstawowej iGimnazjum w Rdzawce. Grupa 10 uczestników pokonała na rowerach trasę pięciodniową z Bańskiej Bystrzycy . Kolarze otrzymali puchar wójta Gminy Lipnica Wielka Bogusława Jazowskiego. W organizowaniu mety Zlotu brało udział 4 członków Zarządu z v-ce Prezesem Władysławem Mrózkiem ,pracownicy Biura PTTK , kol. Janusz Danielewicz , przy dużym zaangażowaniu i finansowej pomocy Urzędu Gminy Lipnica Wielka i mieszkającego tam kol .przewodnika Ignacego Mikłusiaka oraz sponsorów. Komandorem Zlotu był już kolejny rok niezastąpiony Michał Skowron . Po pokonaniu tras przy pięknej słonecznej pogodzie młodzież odpoczywała u stóp Babiej Góry na Polanie Stańcowa ,posilając się smacznymi kiełbasami z grila przygotowanymi przez Adama Mikłusiaka. Na zakończenie Zlotu wszystkie szkoły otrzymały puchary, dyplomy i wydawnictwa. Za największa ilość zdobytych odznak GOT w 2011roku puchar otrzymało SKKT PTTK przy Szkole Podstawowej nr 2 im.12 Pułku Piechoty w Spytkowicach. Jak co roku na mecie Zlotu nie zabrakło GOPR Grupy Podhalańskiej . Puchar GOPR za udział w konkursie „Bezpieczne Góry” zdobył Zespół Szkół w Chabówce. Obecny na mecie Zlotu przedstawiciel Babiogórskiego Parku Narodowego Konrad Gonciarczyk przeprowadził konkurs wiedzy z BPN ,a wszyscy uczestnicy Zlotu otrzymali komplet materiałów informacyjnych z BPN. Dyrekcja Parku wyraziła zgodę na zwolnienie z opłat za wstęp na teren Parku dla uczestników naszego Zlotu. Za co dziękujemy w imieniu uczestników Zlotu.

Zakończenie 59 Młodzieżowego Zlotu Turystycznego im. Elfrydy i Czesława Trybowskich
Zarząd Oddziału planuje w Rabce - Zdrój.

Galeria foto ...Słowacki Spisz


Spiski zamek

Koło Terenowe i Koło Przewodników PTTK
PTTK ODDZIAŁ RABKA
zaprasza na wycieczkę autokarową

S Ł O W A C K I   S P I S Z

w dniu 25.09.2011r. /niedziela/


Trasa wycieczki: Rabka-Zdrój - Jurgów - Keżmarok - Levocza - /UNESCO/ perła architektury średniowiecznej z pięknym Starym Miastem i Kościołem Św.Jakuba, Zamek Spiski - /UNESCO/największy średniowieczny kompleks zamkowy w Europie Środkowej, Spiska Kapituła - zwana słowackim „Watykanem” - spacer, Keżmarok - Niedzica - Rabka-Zdrój.


ZAPRASZAMYOtwarcie nowego szlaku turystycznego


Grobowiec Trybowskich

ODKRYJ BESKID WYSPOWY 2011- Potaczkowa 11 września 2011 roku -

połączone z otwarciem nowego szlaku z Rabki Zdrój do Mszany Dolnej i nadaniem
imienia Elfrydy Trybowskiej i Juliana Tolińskiego

Organizator Gmina Niedźwiedź i PTTK Rabka Zdrój

11 września 2011 roku w ostatniej wędrówce w ramach cyklu „Odkryj Beskid Wyspowy” uczestniczyło blisko 900 turystów. Mieli oni okazję do przejścia po raz pierwszy nowo otwartym czarnym szlakiem z Rabki Zdrój do Mszany Dolnej, który jako swoich patronów przyjął wybitnych działaczy PTTK Elfrydę Trybowską i Juliana Tolińskiego. Szlak biegnie przez Grzebień, Potaczkową i Adamczykową granicą Beskidu Wyspowego i Gorców. Trasa jest bardzo atrakcyjna z uwagi na piękne widoki na Beskid Wyspowy, Gorce, Beskid Żywiecki i Tatry. Oficjalnego otwarcia szlaku w Parku Miejskim w Rabce Zdrój dokonali Burmistrz Miasta Rabki Zdrój Ewa Przybyło i przedstawiciel PTTK Rabka Michał Skowron. Następnie przy skocznych taktach Miejskiej Orkiestry Dętej w Rabce Zdrój turyści z parku ruszyli długim wijącym się „wężem”na Grzebień i Potaczkową. Pogoda do wędrowania była wręcz wymarzona i turyści mogli się zachwycać po drodze widokami otaczających gór. Na szczycie Potaczkowej gości przywitał Wójt Gminy Niedźwiedź Janusz Potaczek w towarzystwie posła na Sejm RP Tadeusza Patality i Przewodniczącego Rady Gminy Edwarda Krzysztofiaka . Dyrektor Gorczańskiego Parku Narodowego Janusz Tomasiewicz przybliżył topografię otaczających gór widocznych ze szczytu Potaczkowej. Michał Skowron z PTTK Rabka Zdrój przedstawił sylwetki patronów nowego szlaku Elfrydy Trybowskiej i Juliana Tolińskiego. Mszę Św. polową przy krzyży milenijnym odprawił ks. prałat Józef Kapcia z Rabki Zdrój. . Oprawę muzyczną Mszy Św. zapewniły kapela „Kaczory „ z Poręby Wielkiej pod kierownictwem Bronisława Kaczora i zespół regionalny „Gorcanie”z Niedźwiedzia pod kierunkiem Andrzeja Smaciarza potomka Władysława Orkana.

W wędrówce nowym szlakiem uczestniczyły rodziny patronów między innymi córki Juliana Tolińskiego - Krystyna Moskal i Jadwiga Tolińska .

Najmilszą „Potaczkowej „ wybrano Anię Kaciczak z Poręby Wielkiej a . najmilszym Jana Misiurę z Poręby Wielkiej. Najmłodszym turystą okazał się 2 miesięczny Paweł Mysza z Podobina , a najstarszymi 86 letni Zbigniew Koneczny z Krakowa i 82 letni Jan Piwowar z Podobina. Z najdalszego zakątka Polski przybyła rodzina Piotrowskich z Gorzowa, a z najdalszego zakątka świata przybyły Agata Kościelniak z Chicago i Agnieszka Kułaga z Detroit /USA/. Największa wiedzą o Beskidzie Wyspowym wykazały się Zofia Pietruszka z Rabki Zdrój / I miejsce/, Sylwia Smoleń z Kasiny Wlk./ II miejsce/, Małgorzata Wydra z Kasinki Małej /III miejsce/ i Klaudia Smoleń z Kasiny Wlk./IV miejsce/. Nagrodę specjalną za „Rodzinne Odkrywanie Beskidu Wyspowego” otrzymała rodzina Kozów z Dobrej. Wszyscy laureaci otrzymali piękne albumy z rąk Tadeusza Patality posła RP i Barbary Cichańskiej- Wiceprzewodniczącej Rady Gminy Niedźwiedź . Pracownicy Urzędu Gminy Niedźwiedź zadbali o żołądki turystów częstując ich kiełbasą z grilla. Trwałym śladem spotkania będą ławostoły, ołtarz polowy wraz z zadaszeniem, które wykonał Janusz Lach z Podobina, a zamontowali na szczycie Potaczkowej mieszkańcy Podobina na czele z sołtysem Tadeuszem Zapałą. Z Potaczkowej turyści udali się przez Adamczykową do Mszany Dolnej . Wielu uczestnikom akcji Odkryj Beskid Wyspowy zakręciła się łezka na myśl że to już była ostatnia wędrówka tym roku. Będą czekać z niecierpliwością na przyszłoroczną edycję i kolejne zdobywanie wysp Beskidu Wyspowego.

Zwieńczeniem tegorocznej edycji „Odkryj Beskid Wyspowy” będzie I Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego „Beskidzka Podkóweczka” organizowany przez gminę Dobra , który odbędzie 18 września 2011 roku w Dobrej w parku Małachowskich , początek o godz. 14.00.

Galeria foto ...Dolina Popradu


Koło Terenowe i Koło Przewodników PTTK
PTTK ODDZIAŁ RABKA
Zaprasza na wycieczkę autokarową

DOLINĄ POPRADU

W dniu 21.08.2011 r. /niedziela/


TRASA: Rabka-Zdrój - Stary Sącz /Klasztor ss. Klarysek, Ołtarz Papieski/ - Rytro - Piwniczna Zdrój, Żegiestów, Muszyna, Szczawnik /Cerkiew/ - Krynica /Dom Zdrojowy, deptak, wyjazd na Jaworzynę Krynicką/ - Nowy Sącz - Rabka Zdrój.

ZAPRASZAMYLuboń Wielki


PTTK ODDZIAL RABKA

zaprasza na

LUBOŃ WIELKI

w dniu
31.07.2011r./niedziela/
godz. 1300


na Mszę Św. dziękczynną
za ocalenie
schroniska z pożogi wojennej


ZAPRASZAMYPorąbka - Żar i Żywiec


KOŁO TERENOWE I KOŁO PRZEWODNIKÓW
PTTK ODDZIAŁ RABKA
Zaprasza na wycieczkę
PORĄBKA - ŻAR i ŻYWIEC
W dniu 26.06.2011 r.
/niedziela/


Elektrownia Porąbka-Żar to jedna z największych i najciekawszych budowli hydroenergetycznych w Polsce. Znajduje się wewnątrz i na powierzchni góry Żar . Żywiec - Rynek z dzwonnicą , Stary Zamek , Pałac Habsburgów zwany Nowym Zamkiem , Park Zamkowy z Domkiem Chińskim . Następnie udamy się do Muzeum Browaru Żywiec ,które to zwiedzimy i posmakujemy…

ZAPRASZAMYMajówka


KOŁO TERENOWE PTTK I KOŁO PRZEWODNIKÓW
ODDZIAŁU PTTK RABKA
Zapraszają na majówkę do

K R A K O W A   i   T Y Ń C A
w dniu 22.05.2011 r.
/niedziela/


PROGRAM:W Muzem Narodowym w Sukiennicach zwiedzimy „Galerię Sztuki Polskiej XIX w.” W godzinach południowych –czas wolny z możliwością uczestnictwa o godz.12.oow Mszy Św. w Kościele Mariackim. Następnie pojedziemy do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu ,gdzie poznamy historię klasztoru, a także Tyniec współczesny z możliwością zakupu produktów benedyktyńskich.

ZAPRASZAMYRozpoczęcie sezonu 2011


PTTK ODDZIAŁ RABKA

zaprasza na uroczyste rozpoczęcie sezonu
turystyki górskiej w Małopolsce
na

POLANĘ KUDŁACZE

w dniu 10.04.2011 r. /niedziela/


PROGRAM: Wyjazd 10.04. 2011 r. o godz. 8:00- Parking PTTK ul. Piłsudskiego 1. Przejazd z Rabki-Zdrój przez Myślenice do Talagówki.
TRASA PIESZA: Talagówka – Śliwnik – Działek - Schronisko na Kudłaczach. Zejście do Uchacze. Czas przejścia ok. 3h. Planowany powrót do Rabki-Zdrój ok. godz. 17:00.
Program imprezy:
godz. 12:00 Msza Św. na rozpoczęcie sezonu.
godz. 13:00 Uroczyste otwarcie sezonu.

CENA ZAWIERA:
- przejazd autokarem, przewodnik na trasie, ubezpieczenie NNW, udział w imprezie.

Program jest ramowy i może ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych

ZAPRASZAMY

Rozpoczęcie sezonu turystycznego w Małopolsce.

W niedziele 10 kwietnia 2001 turyści górscy spotkali się po raz ósmy by zainaugurować wspólnie sezon wędrówek górskich. Miejscem spotkania była Polana Kudłacze nad Pcimiem na której leży jedyne w Beskidzie Średnim schronisko PTTK.

O godz. 12.00 odprawiona została Msza św. którą celebrowali ks. prof. dr hab. Maciej Ostrowski - prorektor Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, ks. Andrzej Klem- dyrektor Domu Księży Emerytów w Makowie Podhalańskim i ks. Jan Goryl proboszcz z parafii Pietrzykowice k/Żywca. Do Mszy św. przygrywał brat Tadeusz Bargiel z Domu Rekolekcyjnego OO. Kapucynów w Tenczynie.

Oficjalne otwarcie sezonu turystycznego- 2011 zostało dokonane przez władze PTTK- owskie i samorządowe gminy Pcim. Drużyny młodzieżowe uczestniczyły w konkursie wiedzy na temat Beskidu Średniego i gminy Pcim.

Nasza drużyna liczyła około 80 uczestników w tym jak zawsze niezawodna młodzież z Zespołu Szkół nr 1 z Mszany Dolnej z Panią prof. Marią Żabą a także z Chabówki z Panią Marią Czyszczoń. Autokarem dojechaliśmy do Węglówki skąd czerwonym szlakiem przez Lubomir (obserwatorium astronomiczne), Łysinę zeszliśmy na Kudłacze. Pogoda była wspaniała toteż oczy nasze mogły nacieszyć się przepięknymi wiosennymi widokami i rozległą panoramą Beskidów.

Rozpoczęcie sezonu turystycznego rozpoczyna Msza św, którą odprawił kapelan diecezjalny ks. Prof., dr hab. Maciej Ostrowski
Rozpoczęcie sezonu turystycznego rozpoczyna Msza św, którą odprawił kapelan diecezjalny ks. Prof., dr hab. Maciej Ostrowski

Rozpoczęcie sezonu turystycznego rozpoczyna Msza św, którą odprawił kapelan diecezjalny ks. Prof., dr hab. Maciej Ostrowski
Rozpoczęcie oficjalne przed schroniskiem na Kudłaczach

Rozpoczęcie sezonu turystycznego rozpoczyna Msza św, którą odprawił kapelan diecezjalny ks. Prof., dr hab. Maciej Ostrowski
Po drodze na Lubomirze „odwiedziliśmy” nowo otwarte Obserwatorium Astronomiczne
Prelekcja kwietniowa


Przewodnik Beskidzki Logo PTTK

KOŁO TERENOWE PTTK ODDZIAŁ PTTK
W RABCE- ZDRÓJ


Zaprasza do udziału w prelekcji na
temat:


GDYBY NIE INŻ.JÓZEF MAREK NIE
BYŁOBY ”TYMBARKU”


„WĘDRÓWKA NIEZWYKŁĄ ŻYCIOWĄ DROGĄ
INŻ. JÓZEFA MARKA”


która odbędzie się w budynku
Oddziału PTTK Rabka
ul. Piłsudskiego 1 w Rabce- Zdrój


w dniu 7.04.2011r.

czwartek- godz.16.30

S E R D E C Z N I E     Z A P R A S Z A M Y
Pielgrzymka do Częstochowy

PTTK ODDZIAŁ RABKA

zaprasza

PIELGRZYMKA CZĘSTOCHOWA

12 - 13.03.2011 r.

W CENIE : przejazd, nocleg w Domu Pielgrzyma , ubezpieczenie.
Wyjazd: 12.03.2011r. godz.800 - parking PTTK ul. Piłsudskiego 1
Powrót: 13.03.2011r. ok.godz.1800

Uwaga: w drodze do Częstochowy zatrzymujemy się w Łagiewnikach.Pan Jowialski

plakatSpotkanie Noworoczne w Oddziale PTTK Rabka

ZARZĄD ODDZIAŁU
KOŁO PRZEWODNIKÓW I KOŁO TERENOWE
PTTK ODDZIAŁ RABKA

zaprasza serdecznie Przewodników i Członków PTTK
na

SPOTKANIE NOWOROCZNE

dnia 14. 01. 2011 r. godz. 16:00
w budynku PTTK przy ul. Piłsudskiego 1

Drzewko świąteczne

Ze względu na sprawy organizacyjne prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu do 10.01.2010 r.
oraz uiszczenie składki organizacyjnej w wysokości 10 zł

W dniu 14.stycznia 2011r. w Oddziale PTTK Rabka odbyło się spotkanie Noworoczne członków Kola Przewodników i Terenowego PTTK Oddział Rabka. Spotkanie poprowadził Prezes Koła Przewodników Tadeusz Uczniak, który składając życzenia na 2011 rok opowiedział przypowieść o Pokoju, Wierze, Miłości i Nadziei.

Życzył , aby tej Nadziei która potrafi rozpalić Miłość , Wiarę i Pokój każdemu z nas w 2011 roku nie zabrakło . Następnie przypomniał wycieczki i imprezy ,które miały miejsce w ub. Roku przy piękniej kolędzie „Dla nieobecnych” wspomniał tych ,którzy odeszli w tym roku . Po chwili zadumy na Sali, Prezes Oddziału Jan Ceklarz wręczył odznaki dla członków z 25 letnim stażem „25 Lat w PTTK”.otrzymali je : Knap Janusz, Kopytek Maciej, Strauchmann Ewa, Szarkowska Ewa i Worytko Barbara. Wyrózniono również tych którzy już 50 lat są członkami PTTK a to :Prezes Oddziału Ceklarz Jan, Górnisiewicz Elżbieta, Kasprzyk Julian, Kobak Roman, Luberda Jadwiga,Pindel Helena, Piotrowicz Ewa, Pisiewicz Krzysztof. Plichta Jan, Porzycka Lucyna .

Po części oficjalnej w Oddziale PTTK przy dźwięku akordeonu rozlegały się kolędy ,a także „Orawa ,Orawa” , czy „Na zielonej Ukrainie”. Wesołe śpiewy trwały do póżnego wieczoru.

Galeria foto ...
Rok 2011 ...

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału w organizowanych imprezach.Opera Krakowska - Klub hipochondryków
Zakończenie sezonu
58 Zlot
Słowacki Spisz
Otwarcie nowego szlaku
Dolina Popradu
Luboń Wielki
Porąbka Żar i Żywiec
Tyniec
Kudłacze
Prelekcja kwietniowa
Częstochowa
Opera Krakowska - Pan Jowialski
Spotkanie NoworoczneWięcej informacji pod adresem:
34-700 Rabka-Zdrój
ul. Piłsudskiego 1
tel/fax.(0-18) 267 73 17