To był niezwykle intensywny okres dla rabczańskiego Oddziału PTTK – obserwując zeszłoroczne zainteresowania spacerami po Rabce i okolicznych szczytach nad uzdrowiskową miejscowością byliśmy zdecydowani kontynuować kolejny rok akcję „Spacerów z Przewodnikiem – edycja 2021”.  Wsparcie ze strony Urzędu Miasta w tej kwestii mieliśmy jak zapewnione, problemem okazał się jednak brak wykwalifikowanej kadry przewodników po Rabce Zdroju. W tym przypadku z pomoc nadeszła od strony Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych MILA, która wspiera organizacje przyznając granty na działanie w zakresie ekonomii społecznej. Partnerem Fundacji MILA jest Fundacja Rozwoju Regionu Rabka, która nadzoruje realizację grantów na naszym terenie. Udało nam się pozyskać dofinansowanie, by zorganizować kurs przewodnicki po Rabce i okolicy pn. „Od źródła do zdroju”. Otrzymany grant przeznaczony był na wyszkolenie grupy chętnych osób, którzy uczestniczyli w wykładach specjalistów, regionalistów, historyków i pasjonatów Rabki, tak by pogłębić swoją wiedzę i móc ją potem przekazywać dalej.

Nie spodziewaliśmy się takiego zainteresowania – mówi prezes PTTK Piotr Czyszczoń – lista chętnych zamknęła się w przeciągu dwóch dni, była jeszcze lista rezerwowa, co z jednej strony jest przykre, że część osób nie mogła skorzystać z kursu, ale z drugiej strony dla nas to sygnał, że zainteresowanie może być również duże w kolejnych edycjach.

Zajęcia rozpoczęły się końcem maja – przez sześć sobotnich spotkań nasi kursanci przyswajali sobie wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną. Metodyka prowadzenia wycieczek, pierwsza pomoc przedmedyczna, historia Oddziału PTTK i historia GOPR’u to tematy pierwszych wykładów, które odbyły się użyczonej na czas kursu sali Centrum Kultury, Promocji i Sportu przy Amfiteatrze. Pierwsze zajęcia poprowadzili Tadeusz Uczniak i Dominika Rajska. Następnie naszą grupę przejęła dr Katarzyna Ceklarz – w temacie kultury ludowej mało kto może jej równać wiedzą – wykłady rozpoczęły się zwiedzania ekspozycji w muzeum etnograficznym im. Wł. Orkana, a zakończyły jeszcze solidną dawką wiedzy w siedzibie muzeum. W historię II wojny światowej na terenie Rabki wprowadził nas Grzegorz Moskal, który również poza wykładem zaproponował spacer pod Willę Tereska oraz miejsce pamięci – cmentarz żydowski z czasów okupacji. Okazało się, że wojenne wątki możemy kontynuować na kolejnym wykładzie, tym razem w plenerze – wycieczka na górę Krzywoń z przewodniczką Beatą Konwerską przywołała wiele wątków z czasu kampanii wrześniowej. Okazało się, że nasi kursanci to również osoby o niespotykanej wiedzy i pasji, więc każde spotkanie na kursie wnosiło jeszcze jakieś dodatkowe wartości. No i oczywiście możliwość sprawdzenia się w terenie, gdyż każdy z kursantów musiał wykazać się również umiejętnościami prowadzenia grupy. Mocny nacisk na tę stronę bycia przewodnikiem i odpowiedzialności za grupę wymagali na kolejnym spotkaniu Katarzyna i Jan Ceklarzowie. Wspomniana już wcześniej dr Katarzyna Ceklarz wraz z mężem dr med. Janem Ceklarzem prowadzą Kulturowy Gościniec – stowarzyszenie znane z wybitnych publikacji o tematyce rabczańskiej, oboje są również licencjonowanymi przewodnikami. Skorzystali z tego uczestnicy kursu obserwując sposób prowadzenia wycieczki po ul. Władysława Orkana, od uzdrowiska, przez park zdrojowy, cmentarz, dworzec kolejowy, aż po teatr lalek „Rabcio”. Można powiedzieć, że również kolejna wyprawa nie była „tylko spacerkiem” na Maciejową, tylko mocną szkołą przewodnicką, jaką w terenie sprawdzała Karolina Janiszewska. Odnalezienie się w terenie, czytanie mapy, ćwiczenie umiejętności opowiadania mijanych atrakcji, czy opis panoram – to zajęcie ostatniego wykładu dla naszych kursantów. Potem już tylko sprawdzian zdobytej wiedzy – test do wypełnienia i oczekiwanie na pozytywny wynik potwierdzający zaliczenie kursu. Potem już tylko uroczysta chwila wręczenia certyfikatu oraz upominków przekazanych przez Urząd Miasta i wspólne  pamiątkowe zdjęcie.

Serdecznie jeszcze raz gratulujemy naszym kursantom, to były wspaniałe spotkania, które wniosły dużo wartościowych pomysłów do dalszych działań. Tak jak sobie obiecywaliśmy, mamy nadzieję, że to nie koniec, ale początek nowej wspólnej przygody. Cieszy nas również fakt, że zaraz po zakończeniu kursu mogliśmy od razu rozpocząć współpracę przy kolejnym projekcie PTTK.

Składamy serdeczne podziękowania za obecność i wparcie nas w realizacji kursu P. Leszkowi Świdrowi – Burmistrzowi Miasta oraz pracownikom Centrum Kultury, Sportu i Promocji za możliwość skorzystania z sali i pomoc techniczną.

Dziękujemy P. Maciejowi Kopytkowi Prezesowi Fundacji Rozwoju Regionu Rabka oraz Fundacji MILA z Krakowa.

Kurs przewodnicki po Rabce i okolicy „Od źródła do zdroju” realizowany był w ramach projektu „Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej – Subregion Podhalański” we współpracy z Fundacją Rozwoju Regionu Rabka. 

Więcej zdjęć – z każdego wykładu – dostępne w GALERII