Działalność statutowa

Statutowa działalność naszego Oddziału przejawia się poprzez:

• organizowanie Kół i werbowanie członków zarówno we własnym środowisku jak i w zakładach pracy oraz na terenie szkół podstawowych i ponadpodstawowych całego regionu działalności tzw. SKKT PTTK Szkolne Kluby Krajoznawczo-Turystyczne,
  • organizowanie wycieczek turystyki kwalifikowanej, zwłaszcza górskiej,
  • prowadzenie poradni krajoznawczej,
  • prowadzenie Terenowego Referatu Weryfikacyjnego (TRW) dla wszystkich niższych stopni GOT- Górskiej Odznaki Turystycznej,
  • opieka nad trzema schroniskami (Maciejowa, Stare Wierchy, Luboń Wielki),
  • opieka nad letnimi szlakami turystycznymi,
  • organizacja rajdów i zlotów turystycznych między innymi (Młodzieżowy Zlot Turystyczny im. Czesława Trybowskiego.

Władze oddziału

Zarząd Oddziału

Prezes Oddziału: Rafał Wójtowicz
Wice Prezes: Joanna Miśkowiec
Skarbnik: Sylwia Jabłońska
Sekretarz: Agnieszka Józefiak – Lewandowska
Członkowie: Marcin Kowalcze, Marcin Pępkowski, Beata Konwerska
Osoby do reprezentacji Zarządu z Urzędem Miejskim: Rafał Wójtowicz, Joanna Miśkowiec i Sylwia Jabłońska

Komisja Rewizyjna

Przewodnicząca: Maria Czyszczoń
Zastępca Przewodniczącej: Ewa Miśkowiec
Sekretarz: Tadeusz Uczniak
Członkowie: Jolanta Michalska – Sobczak
Józef Żurek

Historia PTTK Rabka-Zdrój

Sto czterdzieści lat temu, 31 grudnia 1873 roku, w Nowym Targu, podczas spotkania przedstawicieli inteligencji i arystokracji polskiej podpisano statut powołujący do życia Galicyjskie Towarzystwo Tatrzańskie. Postawiło ono przed sobą zadania propagowania turystyki górskiej, ułatwiania poznawania gór, a także zachęcania do naukowego ich poznania.

W 1874 r. uchwalono nowy statut zmieniający nazwę organizacji na Towa-rzystwo Tatrzańskie, umożliwiający tworzenie oddziałów, a także wzbogacają-cy cele stowarzyszenia o ochronę przyrody i zainteresowanie folklorem górali. Już w wolnej Polsce, w roku 1920 ponownie zmieniono nazwę, tym razem na Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. W 1934 r., w Warszawie podczas walnego zjazdu delegatów PTT podjęto uchwałę rozpoczynającą proces łączenia z ist-niejącym od 1906 roku Polskim Towarzystwem Krajoznawczym.

/tekst: Jerzy Kapłon/

Historia Oddziału na szybko

Początki zorganizowanej turystyki w Rabce sięgają 1927r., kiedy to grupa zapaleńców i miłośników krajoznawstwa założyła Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (PTT) który działał z przerwą w czasie II-wojny światowej do grudnia 1950r.

Tym działaczom zawdzięczamy między innymi budowę schroniska na Luboniu Wielkim (1931r.) jedynego do tej pory obiektu turystycznego w Beskidzie Wyspowym, na Starych Wierchach, (1934r.), które spalili Niemcy, wycofujący się w styczniu, 1945r. oraz zaczątki Muzeum Etnograficznego im. Wł. Orkana w Rabce, którego oficjalne otwarcie nastąpiło w 1936r.

W grudniu 1950r. po połączeniu Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (PTT) i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (PTK) w Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK) – zaczął działać Oddział PTTK w Rabce. W styczniu 1989r. oddział przeprowadził się z pomieszczenia tymczasowego do własnego budynku. Przeniesienie połączone było z obchodami 60-lecia istnienia Oddziału PTT-PTTK w Rabce i poświęceniem sztandaru.